po út st čt so ne
7
14
21
28

Termín výstavy: 14.12.2018 - 28.2.2019

Jsou předměty, které si neodmyslitelně spojujeme se svým dětstvím a s překvapením zjišťujeme, že i v dnešní moderní době mezi ně patří takové „stálice“ jako je například plechová beruška na klíček, nebo malá plechová cvakačka, která časem spolehlivě rozčílí každého dospělého. A pokud jde o traktor s valníkem, řazením a pérovým strojkem na klíček, rozzáří se oči téměř každému klukovi bez ohledu na jeho skutečný věk.
A právě rozzářené oči dětí i dospělých s dětskou duší lze očekávat na připravované výstavě v prostorách Flemmichovy vily. Část svých sbírek tam představí společnost KOVAP Náchod, která je tradičním výrobcem plechových mechanických hraček.
Jak připomíná historik krnovského muzea Alexandr Michl-Bernard: „Výroba plechových hraček má v poválečném Československu dlouhou tradici. Jedním z nejznámějších výrobců byl od roku 1946 předchůdce dnešního KOVAPu, firma „Bratři Sedlákové – výroba mechanických hraček“. Ti vyráběli hračky vlastní konstrukce, které byly u zákazníků velmi oblíbené pro svou odolnost a podobnost se skutečnými stroji. Na tuto tradici navázala po znárodnění právě firma KOVAP.“
V současné době pokračuje nejen výroba osvědčených modelů z konstrukční dílny E. Sedláka, které jsou upravené, aby odpovídaly současným bezpečnostním požadavkům, ale i nové modely konstruované dle přání zákazníků na zakázku. Některé výrobky jsou potiskovány dle návrhu zákazníků pro reklamní účely.
Všechny výrobky jsou vyráběny z ocelového plechu, který je povrchově upraven ekologicky a zdravotně nezávadnými barvami. Plasty jsou využívány minimálně, tím výrobce nejen šetří životní prostředí, ale hračky jsou pevné a odolné i při méně šetrném zacházení.
Výrobky firmy KOVAP znají nejen zákazníci v zemích EU, ale také v USA, Kanadě a Austrálii.

Část aktuální produkce si mohou návštěvníci výstavy přímo na místě zakoupit.

Flemmichova vila 19. 12. 2018 – 30. 1. 2019

Výstava připravená klienty a pracovníky Domova pro seniory Krnov obsahuje nejen soubor velkoformátových fotografií, ale i výtvarné práce klientů domova a žáků základních škol. Koláže, obrazy a prostorové plastiky vznikly jako výstup aktivit mezigenerační spolupráce v rámci projektu Vzpomínky nás spojují, který byl finančně podpořen dotací z krajského rozpočtu v rámci Programu na podporu zdravého stárnutí v Moravskoslezském kraji.

Termín výstavy: 26. 1. – 10. 3. 2019

Výstavní prostory Flemmichovy vily v Krnově prozáří expresivní malby akademického malíře Antonína Kroči. Tento hukvaldský rodák se svou divokou expresivní malbou proslavil nejen v České republice, ale i v zahraničí. Svou tvorbu spojil s krajinou Lašska i svéráznými typy lidí podhůří Beskyd a patří k umělcům, kteří významně ovlivnili výtvarný život regionu severní Moravy. Je malířem silného vnitřního napětí a výrazového přednesu, který stále častěji místo štětce používá nanášení barvy rukama a obraz dokončuje kresbou prsty. Mnohovrstevná forma, ležící na samé hranici abstraktního expresionismu, však autora nikdy neodvedla od předmětnosti, tělesnosti člověka a přírody.

„Krnovská výstava představí výběr prací z malířova posledního období, ale nalezneme zde všechny motivy typické pro tohoto autora – krajinu okolí Hukvald, zurčící lesní potoky, mnohobarevné kytice, ale i portréty se zvláštními grimasami, nebo smyslné, až živočišné akty, které si na nic nehrají, pouze odrážejí život okolo nás,“ přibližuje chystanou výstavu vedoucí krnovského muzea Ivana Zajícová.

Prodejní výstava bude zahájena vernisáží v pátek 25. 1. v 17.00, kde nám autorovu osobnost představí bývalý dlouholetý ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Petr Beránek za hudebního doprovodu Milana Vilče.