po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
18
19
20

Hrajeme 25.–27. 9.

do 12 let nevhodný, titulky, dokumentární, vstupné: 110 Kč, členové FK 80 Kč

USA/DEU 2017, režie: Terrence Malick, 90 min.

Bezmála čtyřicet let se ve vizionářské mysli jednoho z nejvýznamnějších amerických režisérů Terrence Malicka rodila myšlenka na ambiciózní esej, která nakonec dostala tvar filmu Cesta času. Snímek se nezabývá ničím menším vznikem, vývojem a zánikem známého vesmíru, životním cyklem sluneční soustavy. V centru Malickovy pozornosti pochopitelně leží evoluce různých živých forem, jejich rozmanité podoby, proměny od jednobuněčných organismů až po formování lidské civilizace. Na tvorbě unikátního dokumentu se podílela celá řada významných osobností vědeckého světa, paleontologové, biologové, astrofyzici z prestižních pracovišť po celé Zemi. Rozšířenou celovečerní verzi, která vznikla společně s kratším IMAX střihem, doprovodil poetický komentář slavné herečky Cate Blanchett. Její uhrančivý hlas klade otázky, jež lidstvo provází od nepaměti. Malick tak pokračuje v ohledávání kořenů existence člověka, které dostalo jasnou podobu v ceněném filmu Strom života.
Terrence Malick se řadí mezi tvůrce se zásadním vlivem na současnou podobu nezávislého filmu. Jeho výrazně metafyzické snímky, vynikající brilantní kamerou a úzkým sepětím člověk a krajiny, patří ke klasikám americké kinematografie a inspirovaly celou řadu mladších tvůrců.
Absolvent Harvardu v oboru filozofie se přitom prosazoval pomalu a složitě, nicméně už jeho rané filmy, „zabijácká“ roadmovie Zapadákov a drsná romance Nebeské dny, prezentují autora s ucelenou a originální poetikou. Dlouhou tvůrčí odmlku v 70. a 80. letech zčásti způsobilo zklamání z neúspěšné přípravy „vesmírné epopeje“ Qasida. K její realizaci nakonec došlo až v roce 2016 – pod názvem Cesta času.

Rezervace vstupenek:

Po 25. 9. v 19.30 ZDE

Út 26. 9. v 19.30 ZDE

St 27. 9. v 19.30 ZDE

Další informace: Film Europe      ČSFD

 

Hrajeme 28. 9. – 1. 10.

mládeži přístupný, rodinná komedie, vstupné: 80 Kč

ČR 2017, režie: Jiří Chlumský, 85 min.

Rodiče bratrů Igora (Jiří Langmajer) a Davida (Hynek Čermák) chystají zlatou svatbu. Z Kanady přilétá jejich bratranec Ondra (Pavel Liška), povahou tak trochu dobrodruh. Bratry napadne, že nejlepší by bylo vyrazit za rodiči na kánoích po řece jen ve třech, tak, jako za starých časů. Jenže od dob společných spanilých jízd se leccos změnilo. Třeba to, že Igor a David jsou ženatí a mají děti. Uvítací večeře pro Ondru, který přijíždí se svou mladou přítelkyní Zlaticou, se nezadržitelně mění v katastrofu. Zlatica, která touží po dítěti, se dozvídá, že Ondra má dceru, o které se jí nezmínil. Igor své ženě Nele (Tatiana Vilhelmová) a jejich dcerám výměnou za pánskou jízdu slíbil rodinnou dovolenou, na kterou kvůli práci nemůže odjet. Davidova manželka Alice (Anna Polívková) si sice nemůže vynachválit manželovu péči o jejich čtyři děti, jenže jinak je její svérázný muž v domácnosti naprosto nepoužitelný. A tak, když slavnostní tabule mizí pod nánosem sazí z komína, který David opět zapomněl opravit, všem ženám dojde trpělivost. Zanechávají pány napospas dětem a vyrážejí na kolech na dámskou jízdu. Tátové se ale nevzdávají a rozhodnou se vydat na vodu v kánoích i se všemi dětmi. A tak nyní již desetičlenná expedice vyplouvá na dvoudenní plavbu vstříc dobrodružstvím a spoustě bláznivých zážitků...

Rezervace vstupenek:

Čt 28. 9. v 17.00  ZDE

Pá 29. 9. v 17.00  ZDE

So 30. 9. v 17.00  ZDE

Ne 1. 10. v 17.00 ZDE

Další informace: Bioscop      ČSFD

 

Hrajeme 2.–4. 10.

do 12 let nevhodný, titulky, komediální drama, vstupné: 110 Kč, členové FK 80 Kč

FIN 2017, režie: Aki Kaurismäki, 98 min.

Stárnoucí podomní obchodník s košilemi Wikström dělá velké rozhodnutí: opustit svoji ženu alkoholičku i uvadající živnost. Po epizodní kariéře pokerového hráče zakoupí nevýdělečnou restauraci na zapomenutém helsinském dvorku. Brzy se ukáže, že nepřístupná slupka málomluvného hrdiny skrývá veliké srdce – to když Wikström nabídne práci o poznání mladšímu muži, který se dílem osudu nachází ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Jak bývá u filmů Akiho Kaurismäkiho zvykem, lidskost, přátelství a smysl pro humor probleskují ponurostí a dodávají této hořkosladké komedii příchuť optimismu. Film Druhá strana naděje byl na letošním Berlinale oceněn Stříbrným medvědem za nejlepší režii.

Rezervace vstupenek:

Po 2. 10. v 19.30 ZDE

Út 3. 10. v 19.30 ZDE

St 4. 10. v 19.30 ZDE

Další informace: Aerofilms      ČSFD

 

Hrajeme 28. 9. – 1. 10.

do 12 let nevhodný, titulky, drama/komedie, vstupné: 110 Kč, členové FK 80 Kč

ARG/ESP 2016, režie: Gastón Duprat, Mariano Cohn, 117 min.

Spisovateli Danielu Mantovanimu leží svět u nohou. Právě získal Nobelovu cenu za literaturu, ale místo zadostiučinění se dostavila kocovina. Autor, který si vyslouží takové uznání, už dávno není provokatér, ale jen spořádaná položka v kánonu. Zhrzený Daniel se uzavře přede všemi, přestane psát a zatvrzele odmítá pozvání na prestižní akce, rozhovory i setkání. Cosi se v něm zlomí ve chvíli, kdy mezi přívalem oficiálních listů nalezne nenápadné psaní z rodného argentinského zapadákova, odkud kdysi utekl. Má mu být přidělen čestný titul váženého občana. Daniel Mantovani se rozhodne vrátit – ke vzpomínkám, dávným láskám, starým přátelstvím. Přijíždí do povědomých ulic jako velká hvězda a z jeho návštěvy se rychle stává groteska, která ale postupem času hořkne. Nejen úspěch se neodpouští. Daniel pomalu přichází na to, že nikdo neumí tak milovat a nenávidět jako lidé, kteří vás znají od dětství. Vrátí mu rodné město chuť psát, nebo jen posílí jeho samotářství?

Rezervace vstupenek:

Čt 28. 9. v 19.30 ZDE

Pá 29. 9. v 19.30 ZDE

So 30. 9. v 19.30 ZDE

Ne 1. 10. v 19.30 ZDE

Další informace: Film Europe      ČSFD