po út st čt so ne

Hrajeme 18.–20. 10.

mládeži přístupný, romantická komedie, vstupné: 130 Kč

ČR 2021, režie: Petr Zahrádka, 94 min.

Příběh romantické komedie je zasazen do malého města a okolí na Broumovsku. Dramatická krajina koresponduje s náladami hlavní hrdinky Terezy (36), bývalé primabaleríny Národního divadla, která po úrazu skončila kariéru profi tanečnice a přestěhovala se s manželem Petrem a sedmiletou dcerou Maruškou na opuštěný mlýn, který zdědila po babičce. S buldočí vůlí a přes omezené finanční prostředky stavení rekonstruuje, aby vytvořila rodině nový domov. A přivydělává si tím, že vede v místní škole kroužek pohybové výchovy. Učí životem unavené ženy dávno zapomenutým tanečním pohybům a jejich dcerky základům baletu. Petr na venkově není šťastný, chce dělat kariéru v Praze. Manželství procházející krizí, nejistá existence a lidská omezenost některých obyvatel malého města Terezu nutí táhnout na vlastních bedrech víc, než možná dokáže unést. Naštěstí jsou tu její malé "primabaleríny", které mají do dokonalosti daleko, ale o to víc jsou roztomilejší a Terezin nakažlivý optimismus. Ale život nám klade do cesty nečekané nástrahy. Jedné noci mlýn začne hořet, na scéně se objevují dobrovolní hasiči a jejich hezký velitel. Petr Tereze oznamuje, že stěhuje do Prahy, ředitel školy, že kroužek pohybové výchovy chce vedení města zrušit, a na scéně se zničehož nic objeví Tereziny kamarádky. Pokud to všechno chce Tereza ve zdraví přežít, bude myslet vymyslet plán…

Nákup a rezervace vstupenek: (postup a pravidla)

POZOR, všichni návštěvníci jsou povinni dodržovat aktuální opatření

Po 18. 10. v 17.45 ZDE

Út 19. 10. v 17.45 ZDE

St 20. 10. v 17.45 ZDE

Další informace: Bohemia MP      ČSFD

 

 

 

 

Hrajeme 21.–27. 10.

do 15 let nepřístupný, titulky, historické drama, vstupné: 130 Kč

USA 2021. režie: Ridley Scott, 153 min.

„Poslední souboj“ je založen na knize Erica Jagera Poslední souboj: skutečný příběh zločinu, skandálu a soudního souboje ve středověké Francii, který v pozoruhodných detailech přibližuje turbulentní život ve středověku. V časech, kdy byl měřítkem etikety, společenských aspirací a spravedlnosti rytířský kodex, mohly být následky vzdorování tehdejším institucím – církvi, šlechtě a náctiletému králi – velmi kruté. A žena, která proplouvala touto brutální dobou a bez podpory manžela neměla žádné právní zastání, riskovala ještě mnohem víc.

Toto myšlenkově provokativní drama zasazené doprostřed Stoleté války, je historický epos, který zkoumá všudypřítomnou moc mužů, křehkost spravedlnosti a sílu a odvahu jedné ženy, která byla ochotna postavit se sama za pravdu. Tento film, natočený podle skutečných událostí, objasňuje zažité domněnky o posledním oficiálním souboji ve Francii mezi Jeanem de Carrougesem a Jacquesem Le Grisem, dvěma přáteli, z nichž se stali nesmiřitelní sokové. Carrouges je uznávaný rytíř proslulý svou odvahou a umem na bitevním poli. Le Gris je normanský panoš, jehož inteligence a výřečnost z něj dělají jednoho z nejobdivovanějších šlechticů u dvora. Když Carrougesovu manželku Marguerite surově napadne Le Gris, kteréžto obvinění on popírá, odmítne napadená mlčet a veřejně obviní útočníka a tento statečný a vzdoruplný čin posléze ohrozí její život. Následný soudní souboj, brutální duel na život a na smrt, vloží osud všech tří do rukou Božích.

Nákup a rezervace vstupenek: (postup a pravidla)

POZOR, všichni návštěvníci jsou povinni dodržovat aktuální opatření

Čt 21. 10 v 17.00 ZDE

Pá 22. 10. v 17.00 ZDE

Po 25. 10. v 17.00 ZDE

Út 26. 10. v 17.00 ZDE

St 27. 10. v 19.45 ZDE

Další informace: Falcon      ČSFD

 

 

Hrajeme 23. 10.

mládeži přístupný, titulky, groteska, vstupné: 80 Kč / 40 Kč při nákupu 3 vstupenek na akci Víkend s groteskou

USA 1926, režie: Buster Keaton, Clyde Bruckman, 75 min.

Víkend s groteskou

Dnes milovaná akční, romantická i dobrodružná groteska patří do zlatého fondu světové kinematografie. Do kin se dostala na konci roku 1926 a tehdy jí dějiny příliš nepřály - nastával soumrak němé kinematografie. Bezmála devadesátiletý celovečerní film však dokazuje, že někdy není dialogů rozhodně potřeba.

Dobové kritiky neshledaly Friga na mašině dostatečně vtipným, vadila jim roztříštěnost humoru v akční lince (či naopak). Pro spoluscenáristu, spolurežiséra, představitele hlavní role a jednoho z nejznámějších komiků stříbrného plátna Bustera Keatona znamenal film jeden z největších kasovních neúspěchů jeho kariéry. Sám ho ale vždy považoval za svůj nejlepší kus. Dnes by s ním mnozí souhlasili, ovšem neúspěch ho v roce 1927 připravil o tvůrčí a producentskou nezávislost. Se studiem MGM byl nucený podepsat restriktivní smlouvu a v podstatě tím skončila éra jeho největší slávy, jež začala na počátku druhé dekády dvacátého století.

Buster Keaton (zvaný kamenná tvář) se ve snímku představil jako strojvůdce Johnnie, který má na světě jen dvě lásky - svou lokomotivu a krásnou dívku Annabelle Lee. Zuří americká občanská válka a mladík chce dobrovolně narukovat ke konfederační armádě - ta ho však odmítne, neboť je jako železniční inženýr příliš důležitý. Annabelle Lee ho odmítne kvůli tomu, že na sobě nemá uniformu. Zničený Johnnie je smutný jak šafářův dvoreček, ovšem pak mu vojáci Unie ukradnou milovanou mašinu a unesou Annabelle, a tak musí zachránit obě dvě.

Tím se rozeběhne velkorysá podívaná plná pronásledování, stovek komparzistů, kaskadérských kousků a také majestátního parního vlaku jako partnera v boji. (Podobnou sekvenci použili bratři Marxové ve filmu Jdi na Západ/Go West 1940, Buster Keaton tenkrát na vše dohlížel jako speciální konzultant a spoluautor gagů.)
Přes všechny akční eskapády Keaton kladl v tomto nákladném snímku důraz na zachování „Frigovy" aury. Dokázal diváky přesvědčit, aby se navzdory veškerým akrobatickým šílenostem a chaosu spějícímu k totální destrukci dokázali s jeho postavou ztotožnit. Identifikace s obyčejným, tvrdě pracujícím človíčkem s věčně nezúčastněným výrazem náhodného „návštěvníka" - to bylo tajemství úspěchu Bustera Keatona. (Kristýna Pleskotová, LFŠ 2014)

Nákup a rezervace vstupenek: (postup a pravidla)

POZOR, všichni návštěvníci jsou povinni dodržovat aktuální opatření

So 23. 10. v 16.00 ZDE

Další informace: Wikipedie      ČSFD

 

Hrajeme 21.–22. 10.

do 12 let nevhodný, drama, vstupné: 120 Kč

ČR/SR 2021, režie: Zdeněk Jiráský, 101 min.

Sotva dospělý Kryštof žije na konci čtyřicátých let minulého století v mnišské komunitě v pohraničí, sdílí s bratry jejich svět a život v pravdě. Do kláštera chtěl utéct před světem, teď musí utíkat, aby si zachránil holý život. Východiskem pro film Kryštof je Akce K z dubna 1950, během níž komunistický režim přepadl a obsadil mužské kláštery v tehdejším Československu.

Kryštof mezi mnichy uprchl nejen pro víru k Bohu, ale i před konflikty s otcem a politickými poměry po únorovém puči. Vedle mnišského života je také jedním z posledních článků řetězu, který převádí pronásledované komunistickým režimem přes hranice do Německa. Při jednom z nočních návratů z hranice je svědkem brutálního zásahu policejních složek proti skupince studentů a téže noci je zlikvidováno i společenství mnichů, s nímž žije. Místo, do něhož vkládal své naděje i víru, je zničené.

Kryštofův zoufalý útěk od hranic je místopisem tehdejšího Československa, útěkem rozvrácenou „odsunutou“ krajinou i marným hledáním internovaných bratří. V situaci bezradného štvance se mu dostane pomoci ve statku Johany na okraji pošumavské vesnice. Její rodina odmítla kolektivizaci – otec spáchal sebevraždu, bratr byl poslán do dolů. Johana ukryje Kryštofa ve stodole, ale ve chvíli, kdy oba vnímají naději a vzájemnou blízkost, jsou svědky brutálního zabrání jejího hospodářství. Mají poslední šanci, že přejdou přes ještě nezadrátovanou hranici…

Nákup a rezervace vstupenek: (postup a pravidla)

POZOR, všichni návštěvníci jsou povinni dodržovat aktuální opatření

Čt 21. 10. v 19.45 ZDE

Pá 22. 10. v 19.45 ZDE

Další informace: Bontonfilm      ČSFD

 

Hrajeme 23. 10.

mládeži přístupný, titulky, groteska, vstupné: 80 Kč / 40 Kč při nákupu 3 vstupenek na akci Víkend s groteskou

USA 1921, režie: Charlie Chaplin, 54 min.

Víkend s groteskou

Co je víc než peníze a majetek? Láska a péče o milované osoby! Kid je nadčasová groteska o lidskosti a čistém citu, aneb jak chudý tulák Charlie k opuštěnému dítěti přišel. Ukazuje, že i s obyčejnými palačinkami můžete vykouzlit hostinu století, pokud stolujete s tím správným člověkem. A nepřekazí vám ji úředníci, uličníci ani nadpřirozené bytosti. První dlouhometrážní film Charlieho Chaplina slaví v roce 2021 sté výročí od uvedení. Stal se jedním z jeho nejznámějších a nejoceňovanějších snímků a řadí se tak k zásadním dílům světové kinematografie.

Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte navíc oslavila 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vznikly tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho. Filmová klasika tak získává osvěžení o aktuální hudební složku.

Nákup a rezervace vstupenek: (postup a pravidla)

POZOR, všichni návštěvníci jsou povinni dodržovat aktuální opatření

So 23. 10. v 18.00 ZDE

Další informace: Aerofilms      ČSFD