Frigo na mašině – MALÝ SÁL

Kategorie:
Art klub
Datum:
2021-10-23 16:00

mládeži přístupný, titulky, groteska, vstupné: 80 Kč / 40 Kč při nákupu 3 vstupenek na akci Víkend s groteskou

USA 1926, režie: Buster Keaton, Clyde Bruckman, 75 min.

Víkend s groteskou

Dnes milovaná akční, romantická i dobrodružná groteska patří do zlatého fondu světové kinematografie. Do kin se dostala na konci roku 1926 a tehdy jí dějiny příliš nepřály - nastával soumrak němé kinematografie. Bezmála devadesátiletý celovečerní film však dokazuje, že někdy není dialogů rozhodně potřeba.

Dobové kritiky neshledaly Friga na mašině dostatečně vtipným, vadila jim roztříštěnost humoru v akční lince (či naopak). Pro spoluscenáristu, spolurežiséra, představitele hlavní role a jednoho z nejznámějších komiků stříbrného plátna Bustera Keatona znamenal film jeden z největších kasovních neúspěchů jeho kariéry. Sám ho ale vždy považoval za svůj nejlepší kus. Dnes by s ním mnozí souhlasili, ovšem neúspěch ho v roce 1927 připravil o tvůrčí a producentskou nezávislost. Se studiem MGM byl nucený podepsat restriktivní smlouvu a v podstatě tím skončila éra jeho největší slávy, jež začala na počátku druhé dekády dvacátého století.

Buster Keaton (zvaný kamenná tvář) se ve snímku představil jako strojvůdce Johnnie, který má na světě jen dvě lásky - svou lokomotivu a krásnou dívku Annabelle Lee. Zuří americká občanská válka a mladík chce dobrovolně narukovat ke konfederační armádě - ta ho však odmítne, neboť je jako železniční inženýr příliš důležitý. Annabelle Lee ho odmítne kvůli tomu, že na sobě nemá uniformu. Zničený Johnnie je smutný jak šafářův dvoreček, ovšem pak mu vojáci Unie ukradnou milovanou mašinu a unesou Annabelle, a tak musí zachránit obě dvě.

Tím se rozeběhne velkorysá podívaná plná pronásledování, stovek komparzistů, kaskadérských kousků a také majestátního parního vlaku jako partnera v boji. (Podobnou sekvenci použili bratři Marxové ve filmu Jdi na Západ/Go West 1940, Buster Keaton tenkrát na vše dohlížel jako speciální konzultant a spoluautor gagů.)
Přes všechny akční eskapády Keaton kladl v tomto nákladném snímku důraz na zachování „Frigovy" aury. Dokázal diváky přesvědčit, aby se navzdory veškerým akrobatickým šílenostem a chaosu spějícímu k totální destrukci dokázali s jeho postavou ztotožnit. Identifikace s obyčejným, tvrdě pracujícím človíčkem s věčně nezúčastněným výrazem náhodného „návštěvníka" - to bylo tajemství úspěchu Bustera Keatona. (Kristýna Pleskotová, LFŠ 2014)

Nákup a rezervace vstupenek: (postup a pravidla)

POZOR, všichni návštěvníci jsou povinni dodržovat aktuální opatření

So 23. 10. v 16.00 ZDE

Další informace: Wikipedie      ČSFD

 

 
 

Powered by iCagenda