80 let od ukončení 2. světové války

Flemmichova vila 25. 4. – 26. 5.
Vstupné 50/30 Kč, snížené vstupné platí pro děti, studenty a seniory nad 65 let
Při nákupu vstupenek lze uplatnit Městskou kartu Krnov
otevřeno denně mimo pondělí, 9.00–12.00/12.30–17.00 hod.
Panelová výstava věnující se ukončení největšího válečného konfliktu lidských dějin na území České republiky i regionu Krnovska a Osoblažska
V letošním roce si Česká republika a velká část Evropy připomene významné kulaté výročí konce druhé světové války a osvobození od německé okupace. Městské muzeum v Krnově, které ve svých sbírkách disponuje jen minimem trojrozměrných předmětů souvisejících s válečným obdobím, představí tuto historickou událost prostřednictvím panelové výstavy. Ta bude obohacena o dosud z velké části nepublikované fotografie Krnova z posledních měsíců války, pocházející ze sbírek Národního archivu v Praze.
Další akce pořádané k výročí:
Zdzisław Wiatr – Hlubčický skicář

Flemmichova vila 26. 4. – 15. 6.
Vstupné 50/30 Kč, snížené vstupné platí pro děti, studenty a seniory nad 65 let
Při nákupu vstupenek lze uplatnit Městskou kartu Krnov
otevřeno denně mimo pondělí, 9.00–12.00/12.30–17.00 hod.
Vernisáž výstavy v pátek 25. 4. v 17.00
Kreslíř, malíř a grafik Zdzisław Wiart (*1960) působí jako dlouholetý pedagog na Filozofické fakultě Univerzity Jana Długosze v Čenstochové. Jedná se však o rodáka z nedalekých Głubczyc, a právě zde autor nalezl inspiraci svých kreseb.
Na „Hlubčickém skicáři” jsem začal pracovat v roce 2020 během běsnící pandemie. Kreslení se stalo únikem k nikdy nerealizovaným kresbám. Ve „Skicáři” se vztahují k obrazům, obyvatelům Hlubčic i hlubčicka důvěrně známým, ale interpretovaným mým způsobem vyprávění a tvorby napětí, mým uchopením neviditelné energie místa. Postupně vzniklo 74 kreseb a 34 velkoformátových realizací, ale celý projekt stále zůstává otevřeným prostorem mých hledání.
Narodil jsem se v Hlubčicích, na opolském Slezsku – ve městě u hranic s Československem. Moji rodiče z otcovy strany byli repatrianti z Kamionky Strumiłłovy na Ukrajině, a z matčiny strany – Lachové z Grudka nad Dunajcem v Malopolsku. V šedesátých letech byli našimi sousedy lidé, kteří museli v důsledcích 2. světové války opustit Wilno, dnes litevský Vilnius, běloruské Grodno nebo Zbaráž na Ukrajině.
Bylo mi čtyři nebo pět. Seděli jsme s dědou Antonim v kuchyni u velikého stolu, nad nímž visela žárovka, stíněná bílým plechovým talířem. U stolu se soustředil život naší rodiny. U stolu jsme jedli, u stolu vedli moji rodiče dlouhé hovory nocí až do rána, kdy se děda vracel z noční služby. Měli jsme ještě pokoj, ale v zimě byla kuchyně nejteplejším místem. A tady, v atmosféře kuchyňského tepla, mi děda Antoni ukazoval svět prostřednictvím kreslených obrázků. Kreslil s cirkusovou ekvilibristikou, naprosto svobodně, a já byl zcela fascinován. Napoleon měl úžasný půlkruhový klobouk, stál na nohou bez bot, a ruku měl pod pláštěm – tak, jako Napoleon. Žid v kožešinovém klobouku vypadal přesně tak, jako na předválečných fotografiích za Lwowa nebo z Kamionky.
V okouzlení dědovou kreslířskou dovedností jsem začal sám kreslit své vlastní příběhy a portréty. Všechny jsem shromažďoval v šuplíku své skříňky, abych se k nim mohl občas vracet a doplňovat je dalšími kresbami.
Dnes si výrazně uvědomuji, že můj tehdejší celý svět, lidé a jejich historie, rozněcovaly moji obraznost, a rozhodně předurčily mé pozdější výběry témat. A také definitivní rozhodnutí o dalším vzdělání. Můj tehdejší malý hlubčický svět s lesy, poli, říčkami a horami na dohled mne fascinuje stále. Bohatství krajiny, polí, vůní, zvířat i rostlin se stalo tématem mých kreseb, pastelů i prvních linorytů, tištěných na ždímačce pračky Frania.
Mezinárodní den muzeí

Flemmichova vila, 18. 5.
Vstup zdarma!
Mezinárodní den muzeí je celosvětový den slavený 18. května, který je organizován Mezinárodním radou muzeí (ICOM). Tento den byl poprvé vyhlášen v roce 1977 s cílem upozornit veřejnost na důležitou roli, kterou muzea hrají pro společnost z hlediska vývoje, vzájemného pochopení, spolupráce a míru mezi národy. Slaví se v mnoha zemích po celém světě prostřednictvím různých akcí a aktivit.
Během Mezinárodního dne muzeí mohou muzea a galerie svým návštěvníkům nabídnout rozšířený program plný zvláštních aktivit, jako jsou speciální prohlídky, workshopy, přednášky, diskuse, koncerty nebo filmové projekce. Často bývají spojeny i s nočními prohlídkami, kdy instituce prodlužují svou otevírací dobu a nabízejí unikátní zážitek z prohlížení expozic nebo galerií za nočního osvětlení. To vše přispívá k vytvoření mimořádné atmosféry a obohacení kulturní nabídky daného dne.
Vzhledem ke svému významu a cílům Mezinárodní den muzeí představuje důležitou příležitost pro muzea a galerie, aby upoutaly pozornost veřejnosti na své sbírky a programy, podpořily kulturní výměnu a porozumění, a přispěly k rozvoji společnosti.
Krnovské muzeum se připojuje k dalším muzím a nabízí návštěvníkům možnost užít si tento den prohlídku zdarma.
Petr Stašek – Život ve skle

Flemmichova vila 26. 4. – 1. 6. 2025
Vstupné 50/30 Kč, snížené vstupné platí pro děti, studenty a seniory nad 65 let
Při nákupu vstupenek lze uplatnit Městskou kartu Krnov
otevřeno denně mimo pondělí, 9.00–12.00/12.30–17.00 hod.
Petr Stašek se začal zabývat zpracováním skleněného materiálu koncem devadesátých let. Uchvátila ho technika tak zvaného fusingu, známá již ve starověku, jehož technologie spočívá v ohýbání a spékání čirého i barevného tabulového skla ve speciálních sklenářských pecích. Stašek sbíral informace a zkušenosti na odborných seminářích u nás i v zahraničí. Své pracovní výsledky následně předvedl veřejnosti na mnohých výstavách tuzemských, ale i na výstavách v Polsku či Německu.
Na jeho výstavách mohou milovníci skla zhlédnout nápadité, většinou abstraktní obrazy s motivy krajiny, rostlinné a živočišné říše, lidských postav a vesmírných galaxií. Typickým znakem jeho výtvarných děl je vhodně zvolená barevnost, využití faktoru světla, vyjadřování se geometrickými tvary, jednoduchost až znakovost. Rád kombinuje sklo s jinými materiály, jako je například dřevo, kov nebo kámen, což mu nabízí k využití větší rozmanitost tvarů.
SEVA POHÁDKA

Flemmichova vila 6. 6. – 6. 9. 2025
Vstupné 50/30 Kč, snížené vstupné platí pro děti, studenty a seniory nad 65 let
Při nákupu vstupenek lze uplatnit Městskou kartu Krnov
otevřeno denně mimo pondělí, 9.00–12.00/12.30–17.00 hod.
Návštěvníci výstavního prostoru Městského muzea Krnov se mohou již od 6. června těšit na epochální expozičně-herní výstavu modelů vlastní ateliérové tvorby projektu Svět kostiček® s tématikou ikon české i zahraniční pohádkové a filmové produkce pod názvem "SEVA POHÁDKA". Expozice nabídne více než 200 modelů a skulptur ve třech různých měřítkách, navržených a sestavených autory Peesko® a AHK, bez jakéhokoliv lepení, lakování a modifikace z dílů české stavebnice SEVA. Výstava nabídne také dětskou hernu o více herních zónách s kostičkami Seva® a Mosaic Maxi (Včela zdobí úl). Na pokladně muzea si mohou návštěvníci zakoupit vybrané nové stavebnice.