po út st čt so ne
3
10
17
24

Flemmichova vila 5. 4. – 23. 6. 2024

Vstupné 50/30 Kč, snížené vstupné platí pro děti, studenty a seniory nad 65 let  

Při nákupu vstupenek lze uplatnit Městskou kartu Krnov

otevřeno denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hod.  

Výstava, pořádaná k připomenutí 75. výročí justiční vraždy Heliodora Píky, přiblíží významný podíl na formování a vojenském nasazení čs. vojenských jednotek v Sovětském svazu, zejména v letech 1944 a 1945.

Autorka výstavy, Mgr. Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea v Opavě, klade důraz na aktivity H. Píky jako náčelníka československé vojenské mise v SSSR – zapojení čs. jednotek ve Slovenském národním povstání a v karpatsko-dukelské operaci (128. čs. stíhací peruť, 2. čs. paradesantní brigáda atp.).

 

Flemmichova vila 1. 6. – 25. 8. 2024

Vstupné 50/30 Kč, snížené vstupné platí pro děti, studenty a seniory nad 65 let  

Při nákupu vstupenek lze uplatnit Městskou kartu Krnov

otevřeno denně mimo pondělí, 9.00–12.00/12.30–17.00 hod.  

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 31. 5. v 17.00 hod.

Výstava připomene život a dílo významného krnovského fotografa Gustava Aulehly, který ve svých fotografiích pravdivě zobrazil život v československém maloměstě v průběhu několika desetiletí. I když Aulehlovy snímky patří do humanistického dokumentu, oslavují především obyčejný život a nepostrádají humor ani lyričnost, jsou syrovější a nekompromisnější než u nás v té době bylo zvykem. Za téměř šedesát let tvorby shromáždil Gustav Aulehla ve svém archivu na 90 tisíc negativů a stal se kronikářem své doby. Jeho tvorba se do povědomí odborné i laické veřejnosti dostává až po roce 2000.

Flemmichova vila 28. 6. – 1. 9. 2024

Vstupné 50/30 Kč, snížené vstupné platí pro děti, studenty a seniory nad 65 let  

Při nákupu vstupenek lze uplatnit Městskou kartu Krnov

otevřeno denně mimo pondělí, 9.00–12.00/12.30–17.00 hod.  

Legendární hračka Igráček a jeho putovní rodinná výstava se během prázdnin stane lákadlem pro rodinný výlet do Městského muzea Krnov. Expozice, která pojednává o historii, výrobě a současnosti populární české hračky bude doplněna také o dvě unikátní neprodejné figurky vytvořené historikem a modelářem Miroslavem Svobodou. Ten speciálně pro tuto výstavu z Igráčků vyrobil postavičky architekta Leopola Bauera (krnovského rodáka) a významnou osobnost saského vévodu z doby třicetileté války Jana Jiřího Krnovského. Výstavu, která bude k vidění do 1. září 2024, pořádá Inspirace Zlín ve spolupráci s Městským muzeem Krnov, českým výrobcem hraček EFKO a Technickým muzeem Brno.

„Historie malých plastových postaviček se začala psát již v roce 1976. Igráčci se stali populární nejen v České republice, ale i v zahraničí, kde je děti nejvíce znají pod názvem Pokeeto. Putovní výstava s názvem ‚Fenomén Igráček‘ představuje největší sbírku původních i současných Igráčků. Součástí expozice v Městském muzeu Krnov je kromě dalších lákadel také soutěž o ceny, dětská herna s Igráčky a možnost zazávodit si na české autodráze Ites,“ vysvětluje kurátorka výstavy Věra Stojar.

Na návštěvníky čeká v Krnově ještě další překvapení. ”K vidění bude kromě unikátních figurek pana Svobody také naše speciální edice Igráčků fanoušků, kterou jsme vydali těsně před letošním Mistrovství světa v hokeji. Fanoušci mají na přední části trikotu velký státní znak a na zádech nápis ‚ČEŠI DO TOHO‘. Prodejní karta, na které jsou postavičky uchyceny, odkazuje k letošnímu mistrovství. Tato speciální edice, obsahující čtyři samostatně prodejné Igráčky (dva kluky a dvě děvčata) je cenná nejen pro sběratele, ale i pro všechny hokejové nadšence. A to především proto, že se letošní rok český tým zapsal významným způsobem do národní sportovní historie,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton, která Igráčky vyrábí.

Flemmichova vila, 18. 6. v 17.00 hod.

Vstupné dobrovolné

Přednáška Mgr. Jany Horákové – ředitelky Slezského zemského muzea v Opavě a kurátorky pozůstalosti Heliodora a Milana Píkových.

Životní příběh generála Heliodora Píky je příběhem o statečném muži, který nikdy nezradil své ideály, nikdy se nezpronevěřil svým zásadám. Je to příběh hrdého a odvážného muže, který do poslední vteřiny života zájmy národa nadřazoval zájmům osobním, se svou vírou ve spravedlnost a dobro se postavil komunistické mašinerii, za svou víru nakonec položil život.

Představíme Heliodora Píku nejen jako vojáka, ale také jako otce a manžela. Promítneme si fotografie z rodinného archivu.

Přednáška navazuje na aktuální výstavu Heliodor Píka a čs. zahraniční odboj na východní frontě, která je nyní ke zhlédnutí ve Flemmichově vile.

 

Zahrada Flemmichovy vily, sobota 20. 7. v 17.00 hod.

Vstupné: 150 Kč, předprodej TIC Krnov (od 1. 7.)

Písně domova (Pocta Jaroslavu Seifertovi)

Pozoruhodná symbióza: nádherné verše jako něžné písně

V roce 2020 k listopadovým pětasedmdesátinám nám i sobě nachystal známý písničkář speciální dárek. Několik let příprav přineslo souhlas dědiců nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta se zhudebněním 17 básní a nalezení nejvhodnějších melodií. Na začátku byl společný žižkovský původ národem obdivovaného básníka Seiferta i zkušeného sólového písničkáře, kdysi proslaveného v duu s Michaelem Janíkem. Verše, podle legendy vznikající s poetovým tichým prozpěvováním, se ukázaly jako ideální východisko pro zhudebnění. Paleček vybral básně, občas ostatně ve sbírkách pojmenované jako Písně, s vkusem a talentem na odhad výsledné hudební podoby. Najdete tu z čítanek povědomá prostá témata, verše proslavené i ty méně známé. Je to posluchačsky silný soubor skladeb obvykle mezi dvěma a třemi minutami, zazpívaný s odpovídající pokorou i přáním Seiferta oslavit. Podařilo se: bylo natočeno silné album, nebojící se něhy písmenek i tónů.