po út st čt so ne
1
2
5
8
9
10
11
12
13
16
17
20
21
22
23
24
26
29
30
31

Adam Václav Michna – Loutna česká

Kategorie:
Koncertní síň
Datum:
2018-12-07 18:00

Pátek 7. prosince v 18.00

Svatováclavský hudební festival 2018 – Hudební výlety

Vstupenky zakoupíte přímo na stránkách festivalu, v TIC Krnov, nebo 30 min. před začátkem koncertu v místě konání

Vstupné: 150 Kč, senioři, studenti, ZTP 100 Kč, ZTP/P 50 Kč, děti do 15 let zdarma

Mottem letošního ročníku SHF je "Hudbou otevíráme skvosty architektury našeho kraje". Je tedy jasné, že prostory bývalého gotického kostela sv. Ducha s přilehlým barokním špitálem nemohou v letošním výběru chybět. Zvláště v době, kdy jsme si připomněli 30 let od rekonstrukce těchto prostor do stávající podoby Koncertní síně sv. Ducha.

Loutna česká – cyklus třinácti písní s instrumentálním doprovodem. Toto dílo vydal Adam Michna z Otradovic v Praze roku 1653 pod názvem "Loutna česká v svátek, v pátek, v kostele, při stole jak se líbí v každou chvíli, radostně, žalostně, spasitelně znící, složená a vydaná od Adama Michny z Otradovic Jindřicho Hradeckého L.P.1653“

V tomto legendárním díle českého hudebního baroka Michna diskutuje literárními prostředky „mystického erotismu“ nad církví jako „Kristovou nevěstou“. Součástí cyklu je i známá svatební píseň „Nebeští kavalérové". Původní Michnovo vydání bylo nějakou dobu považováno za ztracené, a první novodobé práce o tomto díle vycházely z nejstaršího dochovaného opisu z roku 1666. Loutna česká je druhá z třech vydaných sbírek Adam Michny z Otradovic. Tato sbírka se od ostatních dvou velice liší. Odlišný je i rozsah skladeb, Loutna česká se skládá jen ze třinácti tématicky propojených písní, v České mariánské muzice a Svatoroční muzice se počet skladeb pohybuje v řádu desítek.

Program:

„Adam Václav Michna (1600–1676): Loutna česká“
(rekonstrukce partu druhých houslí Adam Viktora)

I. Předmluva – Kdo by tě chváliti žádal
II. Povolání Duchovné Nevěsty – Dialogus – Byly tři někdy Bohyně
III. Matky Boží slavná Nadání – O vinšovaná hodino
IV. Svadební Prstýnek – Kleopatra hrdá žena
V. Panenská Láska – Sem všickni lidé přistupte
VI. Žehnání s Světem – Ach jak ve mně Srdce hoří!
VII. Duchovní Svádební Lázeň – Díl První – Již jest Lázeň zatopená
VIII. Dušivěno – Díl První – Povstaň Srdce milujicí
IX. Anjelské Přátelství – Nebeští Kavalérové vinšujte štěstí
X. Svádební Věneček – Posypte mne s Kvítkami s Ruží a s Lilium
XI. Den Svádební – Začněté Panný spívati
XII. Domácí Vojna mezi Duši a Tělem – Kdež pospícháš hříšné Tělo?
XIII. Smutek bláznivých Panen – O žalostné dřímání!

Ensemble Inégal – Adam Viktora (umělecký vedoucí, varhany)

Gabriela Eibenová – Canto I.

Daniela Čermáková – Canto II.

 

Ensemble Inégal:

Soubor se svým dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu geniálního českého barokního skladatele, Jana Dismase Zelenky. Ensemble Inégal je všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renesanční hudby až po hudbu současnou. Kromě staré hudby má soubor na svém kontě také novátorská provedení a nahrávky hudby romantické (např. A. Dvořák, G. Rossini) a moderní (B. Britten, A. Pärt, A. Schnittke, Ph. Glass). Koncertuje na prestižních evropských festivalech jako Pražské jaro, Musica Antiqua Brugy, Oude Muziek Utrecht, Lufthansa Festival of Baroque Music London, De Bijloke Gent, Aschaffenburger Bachtage, Bach Festival Riga a mnoha dalších. Realizoval již 13 úspěšných CD ověnčených řadou významných ocenění (Diapason d´Or, IRR Outstanding, Goldberg 5Stars aj.), objevuje se pravidelně ve vysílání českých i zahraničních televizních a rozhlasových stanic (BBC, Evropská vysílací unie EBU, Česká televize, Deutschlandradio Kultur aj.).

Od roku 2007 pořádá Ensemble Inégal každoročně vlastní koncertní cyklus s názvem „České hudební baroko – objevy a překvapení“, v rámci kterého posluchačům zprostředkovává nově objevené, případně znovuobjevené, skladby českých barokních skladatelů a díla dochovaná v českých archivech. Mezi nejvýznamnější koncertní premiéry patřila provedení děl J. D. Zelenky, A. Vivaldiho, H. I. F. Bibera, S. Capricorna, J. C. F. Fischera, J. J. I. Brentnera a M. Vogta.

Více informací najdete na: www.inegal.cz

Varhaník a dirigent Adam Viktora vystupuje na hudebních festivalech po celé Evropě, přednáší a koncertuje na mezinárodních varhanních kongresech, působí jako poradce v odborných komisích při restaurování významných historických varhan a nahrává pro evropské rozhlasové a televizní stanice. Velký zájem věnuje historickým varhanám a aktivitám usilujícím o jejich záchranu a propagaci.
Je zakladatelem a uměleckým ředitelem Českého varhanního festivalu a vyučuje varhanní hru na Konzervatoři Plzeň. Je uměleckým vedoucím souborů Ensemble Inégal a Pražští barokní sólisté, s nimiž uskutečnil bezpočet novodobých koncertních a nahrávacích premiér evropského barokního repertoáru a s nimiž se stal také výrazným reprezentantem procesu znovuobjevování díla českého barokního génia, Jana Dismase Zelenky. Je také zakladatelem a ředitelem Zelenka Festivalu Praha – Drážďany.

Sopranistka Gabriela Eibenová se po absolutoriu na Pražské konzervatoři, soukromém studiu v Londýně a účasti na bezpočtu mezinárodních interpretačních seminářů zaměřila především na koncertní činnost a interpretaci staré hudby.
Je vítězkou hudební soutěže Anglo-Czechoslovak Trust v Londýně, finalistkou pěveckých soutěží v Karlových Varech, Trnavě a v Great Grimsby (Anglie). Účinkovala po boku renomovaných umělců jako např. Eduardo López Banzo, Ian Partridge, Simon Standage, Evelyn Tubb, Magdalena Kožená, Peter Kooij, Carlos Mena aj. Vytvořila několik titulních rolí v barokních operách u nás i v zahraničí: J. Blow – Venus and Adonis, J. M. Leclair – Scylla et Glaucus, C. Monteverdi – Il Combattimento di Tancredi e Clorinda, H. Purcell – Dido a Aeneas (inscenace, která se stala v Čechách představením roku a získala Cenu Alfréda Radoka. Režisérka Alice Nellis o ní natočila dokument pro Českou televizi.
Se svým manželem, varhaníkem a dirigentem Adamem Viktorou založila vokálně-instrumentální soubor Ensemble Inégal, jejich hlavním tématem je propagace hudebního odkazu českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. S tímto tělesem intenzivně koncertuje na významných mezinárodních hudebních festivalech (Pražské jaro, Oude Muziek Utrecht, Tage Alter Musik Herne, Tage Alter Musik Regensburg, Musica Antiqua Brugge, Bach Festival Riga, Festival Internacional Santander, Lufthansa Music Festival London aj.). Zpívala téměř v celé Evropě, v Izraeli i Japonsku. Hostovala např. s Českou filharmonií, Südwestfunk Freiburg, Orquesta Barroca de Sevilla, ve Státní opeře Praha nebo Divadle J. K. Tyla v Plzni.
Na svém kontě má více než 30 CD nahrávek.

Daniela Čermáková vystudovala zpěv na konzervatoři v Brně, teorii a provozovací praxi staré hudby – obor zpěv na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, dále pak hlasovou a hudební výchovu na Pedagogické fakultě MU. Po absolvování konzervatoře (1998) se začala zabývat interpretací hudby 16. –18. století a tomuto profesnímu zaměření se více méně věnuje dodnes, svůj zájem rozšířila také o hudbu středověku.
V současnosti působí v Praze. Je členkou Collegia Vocale 1704, souborů Cappella Mariana a Tiburtina ensemble, spolupracuje s mnoha dalšími tělesy staré hudby – Ensemble Inégal, Musica Florea, Collegium Marianum, Doulce Memoir ad.
Vystupuje na předních českých a evropských festivalech (Pražské jaro, Concentus Moraviae, Svatováclavský hudební festival Ostrava, Lípa Musica, Letní slavnosti staré hudby, Resonanzen Wien, Uckermärkische Musikwochen, Festival de Sablé, Festival de la Chaise-Dieu, Festival de Musique Ancienne de Ribeauvillé, Festival van Vlaanderen Brugge, Festival d’Ambronnay, Festival van Vlaanderen Brugge, Muziekcentrum De Bijloke Gent, Oudemuziek Utrecht, Festival di Cremona Claudio Monteverdi, Salzburger Festspiele ad.)
Od roku 2010 je také zaměstnaná v Českém rozhlase, kde působí jako hlasatelka a moderátorka stanice Vltava. Tady se kromě hlasatelské práce věnuje také moderování přímých přenosů a připravuje některé pořady zaměřené na starou hudbu.

 

 
 

Powered by iCagenda